Bariery drogowe stalowe

Bariery drogowe stalowe – Czym są urządzenia BRD?

Urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego to między innymi znaki drogowe i barierki. Często na nie narzekamy, ale czy słusznie? O tym, czym są, jak działają i czy ich potrzebujemy w poniższym artykule.

Bariery drogowe stalowe i inne urządzenia BRD – Czym są?

Urządzenia BRD to inaczej urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Do czego służą? Mają na celu ochronę życia, zdrowia i mienia uczestników ruchu drogowego oraz osób pracujących na drodze, a nawet użytkowników terenów okalających. Można powiedzieć, że to właśnie dzięki tym urządzeniom czujemy się bezpieczniej zarówno jako kierowcy jak i piesi. Do jednych z podstawowych elementów urządzeń BRD możemy zaliczyć bariery drogowe stalowe. Działają na zasadzie pochłaniania energii uderzenia pojazdu. Prawidłowo skonstruowana a następnie zamontowana bariera drogowa powinna:

  •  uniemożliwiać przejechanie pojazdu poza krawędź drogi lub przez pas rozdziału na jezdnię poprzeczną dla przeciwnego kierunku ruchu,
  • wyprowadzić pojazd na tor ruchu, równoległy lub bliski równoległemu do bariery, przy możliwie najmniejszym zagrożeniu dla innych pojazdów,
  • powodować podczas kolizji możliwie niewielkie uszkodzenia pojazdu,
  • w sposób możliwie wyraźny i czytelny określać zewnętrzną krawędź jezdni lub drogi,

Wychodzi na to, że bariery są nam potrzebne. Ale wiele osób narzeka, że tak owe są stawiane. Dlaczego?

bariery energochłonne producent

Bariery energochłonne producent – Dlaczego niektórym przeszkadzają?

Wielu osobom przeszkadza widok żółtych barierek blisko zabytków, czy balustrad, gdy za nimi są piękne widoki. Ale czy wyobrażamy sobie, aby  przed szkołą nie było znaku D6 – przejście dla pieszych? Albo żeby na moście nie było barierek?  Wszystko zależy od punktu widzenia. Rzeczywiście barierki, balustrady i inne urządzenia BRD nierzadko psują pewien „efekt”, ale czy to nie jest puste myślenie? Ile ludzki żyć uratowały! O barierach energochłonnych producenci wypowiadają się bardzo pozytywnie. Statystyki dowodzą, że dzięki nim każdego roku w wypadkach ginie o kilkaset osób mniej.
Podsumowując, urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego bywają „niewygodne” ale ratują ludzkie życie, dlatego powinniśmy doceniać fakt, że są.

About the author