Znicze

Znicze i wkłady do zniczy – Co wybrać?

Znicze to nieodłączny element katolickich cmentarzy. Czy jego wybór ma znaczenie? Zdecydowanie i to nie tylko dla portfela. Chodzi też o środowisko, ale i wygląd. W tym artykule powiemy o różnych, dostępnych rodzajach zniczy i wkładów do nich.

Znicze – Tak wiele możliwości

 Zwykle kupujemy te same znicze, które po prostu są najtańsze. Jednak okazuje się, że często nie mamy pojęcia jak wiele możliwości jest dostępnych. Mamy ogromny wybór w kształtach, kolorach, napisach i tak dalej. Poniżej podstawowe rodzaje zniczy:  

  • Artystyczne – Są to znicze mające różne kształty, wzory i kolory, często w postaci kapliczek. Wyprodukowane z wysokogatunkowego szkła, dzięki czemu odznaczają się dużą odpornością na działanie warunków atmosferycznych. Do zniczy można na ogół zastosować wkład elektryczny bądź tradycyjny olejowy lub parafinowy.
  • Szklane – najczęściej do zniczy dołączone są kapturki i podstawki. Sprawdzą się przez cały rok, pasują o każdej porze.
  • Okazjonalne – Są to znicze przeznaczone na specjalne okazje takie jak dzień mamy. Często w kształcie serca z napisem „Dla taty” i tak dalej.
  • Elektryczne – odznaczają się wysoką jakością, trwałością, estetycznością, a także długim czasem świecenia.

Znicz dla wielu osób ma znaczenie sentymentalne, duchowe. Dla innych to po prostu tradycyjny element. Co powiedzieć o wkładach do zniczy?  

wkłady do zniczy

Wkłady do zniczy – Eko, mniej Eko, tanio, drogo…

Okazuje się, że w kwestii wkładów mamy jeszcze większy wybór, niż przy samych zniczach.  Wkłady do zniczy dzielą się na:

  • parafinowe – na bazie 100% parafiny, bez dodatku oleju palmowego. Wkłady parafinowe odznaczają się długim czasem palenia, równomiernym wypalaniem, brakiem kopcenia. Są to produkty całoroczne, które pięknie się palą, a przy przechowywaniu się nie kruszą;
  • wkłady olejowe do zniczy – są trwałe, mocne, dobrze znoszą różne warunki atmosferyczne. Ponadto wkłady olejowe odznaczają się długim czasem palenia oraz brakiem kopcenia. Wypalają się w całości równomiernie;
  • elektryczne LED do zniczy – świetne rozwiązanie, które gwarantuje dużą wygodę oraz długi czas świecenia. Zasilane są bateriami. Czas świecenia wkładów elektrycznych wynosi do 80 dni. Są mocne, trwałe, dostępne w wielu kolorach światła;
  • teleskopowe – dzięki regulowanemu modułowi z łatwością dostosowują się do konkretnych kształtów zniczy. Pasują praktycznie do wszystkich rodzajów zniczy dostępnych na rynku.

Oprócz tego podziału rozróżniamy je także według średnicy i czasu palenia. Jak widać, wybór zarówno zniczy jak i wkładów jest ogromny.

About the author