Posiadając ogrzewanie dostosowane do opalania pelletem często nie zastanawiamy się nad rodzajem kupowanego opału. Warto jednak zagłębić się w temat rodzajów pelletu i wybrać najlepszy, który zdecydowanie poprawi wydajność systemu ogrzewania i zmniejszy zabrudzenia. Jaki pellet wybrać, przeglądając oferty sprzedaży pelletu drzewnego?
Jaki jest wybór?
Sprzedaż pelletu drzewnego opiera się głównie o pellet iglasty lub liściasty. Jeśli jednak nie zdecydowaliśmy, czy ogrzewać będziemy pelletem drzewnym, do wyboru mamy inne rodzaje pelletu. Pellet to efekt procesu suszenia i prasowania odpowiedniej biomasy, w skutek czego powstaje ekologiczny granulat. Najczęściej spotyka się:
– pellet drzewny (powstaje z trocin, odpadów drewnianych, drewna z produkcji do tego przeznaczonych, produkowany z drzew liściastych lub iglastych, w tym popularny pellet z miskantusa),
– pellet agro (produkowany z odpadów produkcji rolnej, np. słomy, biomasy),
– pellet słonecznikowy (powstaje z odpadów ziaren słonecznika).
Pellet liściasty czy iglasty?
Decydując się na ogrzewanie pelletem drzewnym wybieramy opcję proekologiczną, w dodatku korzystną cenowo. Sprzedaż pelletu drzewnego koncentruje się na dwóch rodzajach – liściastym i iglastym. Który wybrać? Przed poddaniem procesom tworzenia pelletu lepsze właściwości grzewcze ma drzewo liściaste. Proces tworzenia pelletu powoduje jednak, że zmienia się gęstość produktu, a co za tym idzie wartość opałowa. Nieco korzystniejszy pod względem spalania jest więc pellet iglasty, który poprzez naturalnie występujące związki żywiczne będzie się lepiej spalał. Ważne jest jednak, by wybierać pellet dobrej jakości, bez zanieczyszczeń.
Kupuj odpowiedzialnie – bądź ekologiczny!
Szukając najlepszego punktu sprzedaży pelletu drzewnego warto skoncentrować się na jakości tworzenia pelletu. Tylko mając pewność, że pellet produkowany jest z czystych składników, w odpowiednich warunkach można być przekonanym, że spalany pellet nie będzie tworzył zanieczyszczeń, a jego parametry spalania będą wydajne.